POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI
Dorota, właścicielka Akacjowego Zakątka pochodzi z niewielkiej wsi i nigdy nie wyobrażała sobie życia w mieście. Od 15 lat prowadzi niepubliczne przedszkole i z jego wychowankami odwiedza ciekawe miejsca, w tym również gospodarstwa agroturystyczne. Podczas tych podróży z podopiecznymi zawsze zwracała uwagę na przepiękne podwórza i obejścia w gospodarstwach, które odwiedzała. I któregoś dnia przyszła jej myśl – jeżeli ona jeździ z dziećmi do innych, to dlaczego inni nie mieliby przyjechać do niej.
Dorota zawsze chciała zaoferować mieszkańcom wielkich miast przestrzeń do rekreacji i wypoczynku z możliwością obcowania ze zwierzętami. Mimo, że oboje z mężem pracowali zawodowo, chcieli zrobić coś ciekawego dla innych ludzi.
W międzyczasie mąż odziedziczył po swoich rodzicach duże wiejskie siedlisko, które wydawało się Dorocie idealnym miejscem na działalność agroturystyczną. Kilka lat później, po długiej i ciężkiej pracy, jej marzenia stały się rzeczywistością i mogła wreszcie zaprosić do siebie pierwszych gości. Od tej pory życie Doroty i jej męża zmieniło się diametralnie – jest bardziej aktywne i atrakcyjne, ciągle coś zmieniają, podpatrują rozwiązania stosowane u innych i wdrażają je u siebie.
Główną atrakcją gospodarstwa są coraz bardziej popularne w Polsce alpaki, pochodzące z Chile w Ameryce Południowej. Zajęcia z alpakami umożliwiają karmienie, przytulanie, spacerowanie ze zwierzakami na smyczy. Te „żywe maskotki” są uwielbiane zarówno przez małe dzieci, jak i osoby starsze. Mają łagodne usposobienie przez co często wykorzystuje się je w alpakoterapii do rehabilitacji dzieci oraz osób dorosłych z autyzmem, porażeniem mózgowym, ludzi dorosłych chorych na nerwicę czy z Alzheimerem. Personel pracujący w ośrodku ma niezbędne kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć.
Dla grup prowadzone są m.in. zajęcia plastyczne, spacery po mini zoo, przejażdżki na wozie z sianem, pranie na tarze w balii, strzelanie z łuku, dojenie krowy, budowanie szałasu, podglądanie przyrody przez lornetkę i oczywiście zabawy na specjalnie przygotowanym placu zabaw.